Základní údaje o psu

Pes domácí, Canis familiaris,

je nejpopulárnějším doma chovaným zvířetem na celém světě. V lidské společnosti zaujímá zcela zvláštní postavení. Vztah psa a člověka je vztahem dvou víceméně masožravých savců, kteří spolu sdílejí obydlí, potravu, přízeň i nepřízeň počasí a osudu.

Člověk používal psy nejrůznějším způsobem – jako strážce, průvodce, lovce, bojovníky, jako hubitele hlodavců, tažná zvířata i pro zahřívaní nohou. Právě tak sloužil pes jako zdroj srsti či masa. V současnosti se je Velké Británii chováno asi šest miliónů psů, ve Spojených státech amerických nejméně padesát miliónů, v České republice asi čtyři milióny. Rozeznáváme asi čtyři sta plemen. Ačkoliv jejich velikost a exteriér jsou velmi variabilní, mají všichni psi v podstatě týž tvar, který se příliš neliší od vzhledu jejich předků. Jsou to tvární přizpůsobiví tvorové a nebyl důvod, aby je proces vývoje příliš měnil.

Počet různých plemen dovoluje, abyste si vybrali právě podle svého vkusu, tělesné kondice, bydlení nebo peněženky. A ať si vyberete kteréhokoli, velkého či malého psa, psa s rodokmenem či křížence, psa urostlého nebo psa na klín, můžete si být jisti, že budete-li se o něj moudře a pečlivě starat, stokrát se vám za vaší péči odvděčí družností a náklonností. Dokonce se může stát vaším nejlepším přítelem.