Basenji (Congo Dog)

Základní charakteristika: Tento tichý pes se v domácím prostředí stává mimořádně milým a citlivým společníkem. Je vhodný do městské zástavby i k dětem. Basenji je k cizím lidem nedůvěřivý a rezervovaný. Je ostražitý avšak svému majiteli a jeho rodině je oddaný. Je však i tvrdohlavý a nerad se podřizuje příkazům. Vycvičit ho nelze na 100%. Má silný lovecký pud, rád se učí nové věci, miluje pohyb, ale rád si i zalenoší.

Anglický název plemena: Basenji, Congo Dog

Krajina původu: Střední Afrika

Doba vzniku: Starověk.

Původní využití: Lov.

Využití dnes: Společník.

Průměrná délka života: 12 – 14 let.

Hmotnost: Feny: 9,5 kg. Psi: 11 kg.

Výška v kohoutku: Feny: 40 cm. Psi: 43 cm.

Plemeno: FCI V. – Špicové a primitivní typy. Sekce 6 – Primitivní plemeno. Bez pracovní zkoušky.

Oficiální zkratka v ČR: BSN

Číslo standardu: 43 / 24.01.2000 (Velká Británie)

Historie: Přesný původ basenjiho není zcela jasný, ale jemu podobní jsou psi vyobrazeni v egyptských hrobkách IV. Dynastie. Basenji původně vznikl z polodivokých vlasatých psů, tzv. šensiů, kteří žili s africkými kmeny Pygmejů v Kongu. Jde o jedno z nejpůvodnějších a nejprimitivnějších dodnes existujících plemen. Zatímco v Kongu a Súdánu se ještě dnes používají jako lovečtí psi, v Evropě se stali spíše radostnými společníky a plnohodnotnými členy rodiny s velmi výjimečnými povahovými vlastnostmi. Basenji znamená v jazyku obyvatel Konga „lesní bytost“. Toto plemeno se proslavilo tím, že neumí štěkat, přesto však pro vyjádření svých potřeb vydává různé zvuky. Někteří chovatelé se domnívají, že byl po celá tisíciletí využíván na tiché hony.

Typy: Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších variantách.

Celkový vzhled: Velmi elegantní středně velký dlouhonohý pes. Hlava plochá, při vztyčených uších se na obličeji tvoří vrásky. Oči tmavé, mandlového tvaru, jakoby zahleděné do dálky. Malé vzpřímené uši, nasazené vpředu na hlavě. Tělo harmonické, krátký rovný hřbet, hluboký oválný hrudník. Ocas vysoko nasazený, jednou nebo dvakrát zatočený nad hřbetem. Srst lesklá, krátká a jemná.

Srst a barva srsti: Srst je krátká, hladká, hustá a velmi jemná. Basenji se nejčastěji vyskytuje v barvě červené a bílé, také se může vyskytovat v barvě čisté černé s bílou, černé s tříslovou, bílé s tříslovými skvrnami na nose a tvářích, v kombinaci černé, tříslové a bílé nebo v barvě žíhané, což je červená s černými pruhy. Hruď, límec, tlapky a konec ocasu mají být bílé.

Péče: Srst kartáčujte občas řídkým gumovým kartáčem. Basenji jsou od přírody velice čistotní, jak kočka se sám stará o svou srst. Nemá psí pach, tudíž se nemusí ani koupat. Samozřejmostí by se měla stát také péče o zuby, pravidelně jejich psovi kontrolujte, zda se na nich nevytváří zubní kámen, který by bylo třeba odstranit. Drápy udržujte krátké.

Povaha: Basenji jsou nezávislí a svéhlaví psi, ke svému pánovi však velmi silně přilnou a váží si jeho přítomnosti. Vyznačuje se také nezávislostí, schopností rychlé a samostatně jednat podle vzniklé situace. Je až úzkostlivě čistotný

Vztah k dětem: Do určité míry vycházejí tito psi dobře s dětmi, ty jej však budou muset respektovat.

Výchova: Majitel basenjiho by měl být připraven na vskutku obtížný proces výchovy. Dobře se učí, ale v průběhu výcviku se snaží prosadit své názory. Pokud je výcvik veden důsledně a spravedlivě, dá se dosáhnout až překvapivých výsledků.

Držení: Naprosto se nehodí pro držení ve venkovním kotci.

Pracovní využití: V Kongu a v Súdánu se používají jako lovečtí psi, v Evropě se stali spíše společníky.

Hlídací využití: Pro svou nedůvěru k cizím lidem bývá zpravidla basenji dobrým hlídačem obydlí.

Pohyb a fyzické vlastnosti: Basenji má silně vyvinutý lovecký pud, a proto jej většinou nelze pouštět venku na volno. Potřebuje však hodně pohybu na delším vodítku, nejlépe u kola nebo na delších túrách.

Kynologie: Basenji může být vhodným i k některému ze psích sportů, častěji však člověku dělá společnost pouze na dlouhých procházkách.

Nejčastější nemoci: Toto plemeno je zdravé a není zatíženo žádnými dědičnými chorobami z prošlechtění.

Zvláštnosti plemene: Neumějí štěkat, vydávají mnoho zvuků, přičemž typické jsou pro ně zvuky podobné jódlovaní. Většina basenji nenávidí déšť a velmi špatně snáší zimu a průvan. Výborně snáší vysoké teploty. Fenky tohoto plemene hárají jen jednou ročně.

Příprava na výstavu: Na tuto událost je vhodné začít psa připravovat již ve věku štěněte. Naučte jej stát ve výstavním postoji, ve kterém vyniknou jeho přednosti. Také ladný pohyb ve výstavním kruhu přispívá k dobrému hodnocení psa, naučte jej proto perfektní chůzi na vodítku a ovladatelnosti. Na výstavu má být pes předveden v co nejlepší kondici, chrup by měl být zbaven zubního kamene, zvukovod čistý, drápky krátké a jeho srst by měla být čistá a pěkně upravená. Důležité je i chování psa, na rušnou atmosféru výstavy jej můžete přivykat tak, že se nejdříve zúčastníte se svým psem jako pozorovatel. Rozhodčí může kontrolovat také skus a u samců varlata, proto připravte svého psa na to, že se jej může dotýkat i cizí osoba.

Rady a doporučení: Toto plemeno je vhodné jen pro lidi, kteří jsou tolerantní k jeho jiné povaze a hlavně pro ty, co budou basenjiho milovat se všemi jeho vrtochy.

Výživa štěněte: Ke svému zdárnému vývoji a růstu potřebuje štěně kvalitní stravu, která obsahuje nejen všechny důležité živiny, ale také vitamíny a minerály. Všechny složky potravy by měly být ve správném poměru. Nejpohodlnějším způsobem je vybrat štěněti některé z kvalitních suchých krmiv od renomovaných výrobců, které svým složením zajišťuje správný vývoj kostry a svalů.

Výživa dospělého psa: Strava je pro psa důležitá také v dospělosti. Má vliv nejen na jeho zdraví, ale také na kvalitu srsti a dobrou kondici. V specializovaných prodejnách je k dostání mnoho druhů krmiv, zvolte svému psovi takové, které bude odpovídat jeho věku, zdravotnímu stavu a pohybovému či pracovnímu zatížení.

Výživa starého psa: Jako pes stárne, mění se jeho metabolismus, pes se již méně pohybuje a více spí. Při primáni potravy pro vysoce aktivní psy hrozí seniorům obezita, proto výrobci krmiv pamatovali i na ně, a vytvořili takové krmivo, které svým složením vyhovuje potřebám starších a méně aktivních psů.