Novofundlandský pes (Newfoundland)

ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA: Novofundlandský pes je klidný a mírný pes, vyhlášený svou přátelskou povahou a láskou k lidem…

ANGLICKÝ NÁZEV: Newfoundland

PŮVOD: Předci novofundlandského psa pocházeli ze severo-východního pobřeží Kanady. Až do příchodu bílého muže, na ostrově New Foundland, se registrovali pouze černí psi-plavci. Psi tohoto plemene jsou obdařeni vynikající silou a vytrvalostí, jsou velice dobře přizpůsobeni pro život v klimatických oblastech s extrémními podmínkami. Novofundlandští psi mají srst vodě odolnou srst a blány mezi poduškami tlap – nádherní plavci a potápěči. Od počátku našého letopočtu je používali k záchraně tonoucích, vytahování rybářských sítí z vody i převážení nákladů. Novofundlanda vysoko ocenili mořeplavci i rybáři. Do Evropy se toto plemeno dostalo díky angličanům v 18.století a bylo trochu zdokonaleno. Bíle černý druh novofundlanda – landsir – se vede jako samostatné plemeno.
Tuzemský druh novofundlandského psa, je známý pod názvem „potápěč“.

POPIS: Jde o plemeno služebních psů, z řady dogovitých. Velký a mohutný pes obdélníkového formátu. Masivní široká hlava s kratší hranatou čenichovou partií. Trup s velmi hlubokým hrudníkem, širokým, silným a rovným hřbetem. Bedra přiměřeně kulatá. Tlapy velké, sevřené, podobající se medvědím. Ocas dlouhý, tlustý, dosahuje k hleznům, na konci mírně zatočený, při pozornosti se zvedá.

VÝŠKA: V kohoutkuu psů 71 cm a více, u fen 66 cm a více.

VÁHA: u psů 60-75 kg, u fen 50-60 kg.

SRST: Srst středně dlouhá, s hustou podsadou, rovná. Základ je měkký a hustý. Zbarvení černé nebo hnědé.

CHARAKTER: Novofundland je klidný a mírný pes, vyhlášený svou přátelskou povahou a láskou k lidem, zvláště k dětem. Bezproblémový ve vztahu ke zvířatům. Není agresivní, ale v případě ohrožení se však i on dovede důrazně bránit.

PLEMENO: FCI II. – Pinčové a knírači, a švýcarští salašničtí psi. Sekce 2.2 Molossi, horští psi. Bez pracovních zkoušek.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR : NF