Belgický ovčák – Groenendael

Nebojácný hlídač a ochránce rodiny.
ANGLICKÝ NÁZEV:
Chien de Berger Belge – Groenendael
PŮVOD:
Název dostal podle městečka Groenendael, kde v 19. století začal jejich chov. Za zakladatele plemene je pokládán chovatel Nikolas Roz, který vyšlechtění Groenendaela věnoval celý život. Varieta byla získána řízenou selekcí psů s dlouhou černou srstí.

[ad#ad-3]

POPIS:
Plemeno pracovních psů. Jedna z variet belgického ovčáka. V USA je známá prostě pod názvem belgický ovčák. Groenendael je pes střední velikosti, hranatého tvaru. Má vyváženou tělesnou stavbu, ušlechtilý vzhled a živý, zpytavý výraz. Hlava je čistě vymodelovaná, nepříliš dlouhá, čenich má stejnou délku jako mozková část lebky. Středně velké, pátravě vyhlížející oči mají černý okraj. Z dlouhých, úzkých čelistí vyrůstají dobře umístěné zuby. Má ostře řezané trojúhelníkovité uši, pevné a vztyčené. Krk je mohutný, protáhlý, pozvolně přecházející v protáhlý trup. Ocas je u kořene silný, v klidu lehce zahnutý, v akci by se neměl zatáčet do kroužku. Je dobře osrstěný, střední délky.Groeny po speciálním výcviku může pracovat jako průvodce slepců.
VÝŠKA:
Pejsek má v kohoutku 60 až 66 cm.
Fenka má v kohoutku 56 až 62 cm.
VÁHA:
27,5 – 28,5 kg.
SRST:
Zbarvení: černé, přípustné jsou nevelké bílé znaky na hrudi, tlapách, mezi polštářky a na koncích prstů zadních tlap. Srst je středně tvrdá, s dobře vyvinutou podsadou. Samci mají srst delší.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
13 – 14 let.
PŮVODNÍ VYUŽITÍ / VYUŽITÍ DNES:
Honění ovcí / společník, hlídač
CHARAKTER:
Groenendael je nebojácný hlídač a ochránce rodiny.
PÉČE:
Potřebuje aktivitu na čerstvém vzduchu. Nehodí se pro pokojový chov.
PLEMENO:
FCI I. – Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 – Ovčáci s pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BOG