Český fousek (Czech Pointer, Bohemian wire-haired Pointing griffon)

Český fousek je velice klidný, přítulný a poslušný, přitom však inteligentní, aktivní a houževnatý.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Bohemian wire-haired Pointing griffon

PŮVOD:
Český fousek byl vyšlechtěn v polovině 19.století v Česku a již od počátku zde sklízel ohromnou popularitu. Český fousek v sobě nosí krev německých hrubosrstých a krátkosrstých ohařů, která mu byla doplněna s postupem času, jak se český fousek formoval. Standard byl přijatý na konci 19. století. Český fousek je oblíben nejen v Česku, ale také za hranicemi.

POPIS:
Český fousek je plemenem loveckých přátelských psů. Je to vysoký pes, s dobře vyvinutými svaly, s dlouhýma nohama i hrudníkem a silným krkem. Oči jsou tmavé, s chytrým a pozorným pohledem. Na čumáku jsou nevelká obočí, kníry a fousy na bradě. Uši jsou posazené nad linií očí. Ocas se dříve kupíroval.

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 60 až 66 cm.
Fena má v kohoutku 58 až 62 cm.

VÁHA:
22 – 34 kg.
SRST:
Srst Českého fouska se zkládá ze tří druhů srsti. Podsrstí je hebké a husté, dlouhé asi 1,5 cm. Zamezuje pronikání vlhkosti na kůži a během léta se téměř úplně ztrácí. Krycí srst je dlouhá 3 až 4 cm, je na omak vhodně hrubá a drsná a dobře přiléhající. A pesíky, dlouhé 5 až 7 cm, obzvláště hrubé a štětinaté, vyrůstající na slabinách, plecích a hrudi. Český fousek má zvýrazněné kníry, bradku a obočí. Zbarvení je tmavě grošované, s hnědými skvrnami nebo bez nich, hnědé se známkami či tečkami na hrudi a dolní části končetin nebo hnědé bez jakýchkoliv známek.

CHARAKTER:
Český fousek si rád dopřává odpočinek v útulném rohu místnosti. Chová se přítulně, je velice klidný a poslušný, přitom však inteligentní, aktivní a houževnatý.

PÉČE:
Český fousek vyžaduje delší procházky a přiměřenou fyzickou námahu.

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Český fousek se v průměru dožívá 12 až 13 let.

VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes.

VYUŽITÍ DNES:
Vystavování zvěře a společník.

PLEMENO:
FCI VII. – Ohaři, přinašeči a slídiči.
Sekce 1 – Ohaři.
S pracovní zkouškou.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
CF.

ČÍSLO STANDARDU:
245/ 07.08.1998 (Velká Británie)