Kolie krátkosrstá

Kolie krátkosrstá je vyhovující pes do rodiny s dětmi, snášenlivý, oddaný, věrný. Velmi lehce se cvičí.
ANGLICKÝ NÁZEV:
Collie Smooth, Scotch Collie
PŮVOD:
Pojmenování plemene pochází od skotské ovce (colley), jejichž stáda ochraňovalo. Kolii pravděpodobně přivedli Keltové kteří byly význačnými chovateli dobytka a zřejmě také psů. Stavba těla svědčí o příbuznosti s belgickými francouzskými holandskými a německými ovčáky.

[ad#ad-3]

POPIS:
Je to plemeno pracovních psů. Druhé označení je skotský ovčácký pes.
Je to ideál krásy. Fyzická stavba je založena na fyzické síle a aktivitě, bez nemotornosti a jakéhokoliv náznaku hrubosti. Tělo je vzhledem k výšce v kohoutku poněkud delšího rozměru, záda jsou silná, žebra zaoblená, hrudní část je hluboká a za lopatkami vcelku široká. Lokty směřují vždy dozadu, nikdy dovnitř ani ven. Kosti jsou kulaté a vcelku pevné.Hlava je dlouhá, úzká, suchá, klínovitého tvaru. Čenich nosu je u všech zbarvení černý. Uši jsou vysoko posazené, trojúhelníkové, ze 2/3 od základu stojaté, jejich konce spuštěné. Krk je dlouhý, bez známek zatížení. Hrudník je hluboký. Břicho vtažené. Srst dlouhá, místy vlnitá, s hustým podsrstím. Na tvářích a zadních stranách stehen vytváří výčesky, v kohoutku hřívu. Zbarvení je rezavé s bílým, černé s pálením s bílým, mramorově modré, modré.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 56 až 61 cm.
Fenka má v kohoutku 51 až 56 cm.
VÁHA:
Psi 20,5 – 29,5 kg,
Feny 18 – 25 kg.
SRST:
Srst je krátká, přiléhající, krycí srst je tvrdé struktury, s hustou podsadou. Nesmí být trimovaná nebo stříhaná. Na tvářích a zadních stranách stehen vytváří výčesky.
Zbarvení: existují tři uznávané barvy, a to zlato-bílá, trikolorní a blue-merle.
Zlatá: všechny odstíny od světle zlaté po sytě mahagonovou nebo odstín sobolí. Světlá slámově žlutá nebo krémová barva jsou nežádoucí.
Trikolorní: převládající černá se sytými tříslovými znaky na hlavě a končetinách. Zrzavý nádech krycí srsti je vysoce nežádoucí.
Blue-merle: převažuje jasná, stříbřitá modrá s černými skvrnami nebo černě mramorovaná. Syté tříslování je žádoucí, ale jejich absence není penalizována. Velké černé skvrny, břidlicové zbarvení nebo zrzavý nádech jak na krycí srsti, tak v podsadě jsou nežádoucí.
Bílé znaky: všechny výše jmenované barvy mouhou mít pro kolie typické bílé znaky. Žádoucí jsou následující bílé znaky: úplný nebo částečný bílý límec, bílá náprsenka, končetiny a tlapy, bílá špička ocasu. V obličejové části anebo na lebce může být lysina.
CHARAKTER:
Kolie je velmi chytrý pes. Vyhovuje do rodiny s dětmi, je snášenlivý, oddaný, věrný a lehce se cvičící. Je to silný, živý pes. Je velice oblíbená, o čemž svědčí i mnohodílný americký seriálový film „Lassie“ (i když v roli skotského ovčáckého psa zde vystupoval pes s přezdívkou Leddi).
Je to pes s velkou inteligencí, ostražitostí a aktivitou. Působí důstojně, což je zdůrazněno jeho perfektní stavbou těla, žádná část nesmí být disproporční, což koresponduje s pracovními dispozicemi.
PÉČE:
Nepotřebuje žádno zvláštní péči.
PLEMENO:
FCI I. – Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 – Ovčáci s pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
CK