Briard

ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA: Briard je velký, mohutný a silný pes, vyniká inteligencí a chutí do práce. Miláček rodiny s dobrosrdečným a radostným charakterem pro život.

ANGLICKÝ NÁZEV: Berger de Brie

PŮVOD: Prapůvod briarda není znám, avšak kdysi byl tento pes označen za variantu beaucerona se srstí kozího typu. Předpokládá se, že vznikl skřížením beaucerona s barbetem.

POPIS: Velký, mohutný a silný pes obdélníkového tvaru. Hlava je silná, čumák přiměřeně dlouhý, nepříliš úzký, není špičatý. Srst nápadně dlouhá a drsná (tzv. kozí) pokrývá celé tělo včetně oblasti čumáku, vousů i obočí, které dobrácky visí nad očima. Čenich nosu je černý, je však závislý na zbarvení srsti. Uši jsou postavené vysoko, jsou krátké a pokrýté bohatou, dlouhou srstí. Hrudník je hluboký a široký s dostatkem prostoru pro srdce a plíce. Ocas dlouhý, zavěšený dolů, na konci tvoří háček, nenaklání se na stranu.

VÝŠKA: Pes má v kohoutku 62 až 68 cm. Fena má v kohoutku 56 až 64 cm.

VÁHA: Kolem 34 kg.

SRST: Dlouhá a drsná(tzv. kozí). Barva: všechny jednotné barvy kromě bílé, kaštanové a mahagonové. Přednost se dává tmavším barvám. Nejčastěji se briardi vyskytují v barvě černé a plavé.

CHARAKTER: Energický pracovní pes. Vyniká inteligencí, učenlivostí a chutí do práce. Navenek působí dojmem ostrého psa, k cizím lidem je nedůvěřivý, k vetřelcům nekompromisní, uvnitř své rodiny i k dětem je však láskyplný a něžný. Je to miláček rodiny s dobrosrdečným a radostným charakterem pro život. Lehko se cvičí. S úspěchem se setkává i na výstavách a v soutěžích služebních psů.

PLEMENO: FCI I. – Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 – Ovčáci (bez zkoušky z výkonu).

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR : BRI

  • fakt moc pěkne fotky

  • kouše své stádo?

  • Ssebelova

    co delat s briardem ,ktery kdyz je zhruba 2 hodiny sam na terase volne a nici a vyhrabava kvitka.Ozere na co prijde a to denodenne s nim chodim na vychazky a na vycvik.Je mu 7mesicu.Poradi mi nekdo-dekuji