Čau-čau (Chow Chow)

Čau-čau je plemeno služebních a společenských psů. Čau-čau je známé z Číny již z dob dávnověku.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Chow Chow

PŮVOD:
Předpokládá se, že v minulosti Čau-čau sloužili tibetským budhistům k hlídání stád lam ve vysokohorských klášterech. Dle nálezů jejich předkové byli Mastifové a severská plemena psů. Čau-čau je jediný pes s černým jazykem, což jej sbližuje s medvědem, kterému se v dnešní době velice podobá. Číňané kdysi maso Čau-čau na několik způsobů upravovali a velice rádi jedli. V roce 1780 byli psi tohoto plemene poprvé přivezeni do Velké Británie a umístěni do zoologické zahrady. Pokládali je za velmi zuřivé a vzteklé, třebaže v základě je Čau-čau přítulný a oddaný. V roce 1895 vznikl Klub milovníků Čau-čau. V současné době jsou psi Čau-čau, zvláště jejich krátkosrstý druh, velice oblíbeni ve Velké Británii i v USA.

POPIS:
Čau-čau je silný pes, kompaktní a úměrné postavy. Hlava je velká, s plochou lebkou a zatáhnutým přechodem z čela na čumák. Čumák je přiměřeně dlouhý, široký v celé své délce. Dáváme přednost černému čenichu nosu, avšak v závislosti na zbarvení může mít i světlé zbarvení nebo být v odstínu barvy. Jazyk má černě-šedou barvu, uši jsou malinké, nakloněné dopředu. Ocas je vysoko nasazený, leží na hřbetu.

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 48 až 56 cm.
Fena má v kohoutku 46 až 51 cm.

VÁHA:
V rozmezí 21 až 32 kg.

SRST:
Existují dva druhy Čau-čau: dlouhosrstí a krátkosrstí. U dlouhosrstých je srst vydatná, trčící, přepychová a dlouhá. U krátkosrstých je krátká a přiléhající k tělu. Přiznané zbarvení musí být souvislé a jednobarevné. Čau-čau je barvy černé, hnědé, modré, krémové, červeně-rezavé, krémové do téměř bílé.

PLEMENO:
FCI V. – Špicové a primitivní typy.
Sekce 5 – Asijský špic a příbuzná plemena.
Bez pracovní zkoušky.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
CHW

 • Olga

  ještě jeden pes má ne černý ale modrý borůvkový jazyk a pysky a to je šarpej

  • Komanicka

   však je to taky spřízněnec čauíka…

  • Smudla Janda

   a ještě jeden pejsek a je to špic 🙂 teda alespoň ten náš má takovýto jazýček 🙂