Pes sám doma

Pes, který neumí být sám doma, dokáže celé hodiny výt, štěkat, pustošit své okolí a je pohromou pro sousedy i vlastního majitele.

Odběr štěňátka je lepší si naplánovat na víkend nebo si vzít dovolenou a první dny štěně opouštět pouze nakrátko – 1 až 2 hodiny (většinou když spí). Pejska před nácvikem vezmeme na vycházku, aby se unavil. Pak ho uložíme do pelíšku a dáme mu několik hraček. Klidně na jej mluvíme a rychle odejdeme. Zásadně se ihned nevracíme i kdyby štěně kňučelo nebo štěkalo, protože by velmi rychle pochopilo, že takovým chováním dosáhne našeho návratu a opakovalo by se to při každém našem odchodu. Po chvíli se vrátíme a se štěňátkem se radostně přivítáme a pochválíme ho. Toto cvičení opakujeme vícekrát a postupně prodlužujeme dobu našeho odchodu.
štěně

Při pořizování štěněte musíme počítat s tím, že štěně bez dozoru často vyvede nějakou neplechu. Kárání má význam pouze tehdy, pokud následuje ihned po nežádoucím chování. Jen tak si Pes dokáže vytvořit žádoucí spojení mezi přestupkem a trestem. I když se pes při Vašem kárání tváři provinile, je to jen submisivní reakce na váš hněv a nemá nic společného s uvědomováním si svého předešlého chování.

Co se týká ničení věcí a interiéru bytu jsou štěňata vzhledem ke své váze a velikosti velmi výkonné. Psí dorostenci dokáží rozkousat prakticky cokoliv – počínaje botami a konče nábytkem. Je proto důležité dávat jim co nejméně příležitostí k podobnému jednání.

Je nutno uklidit z dosahu štěněte vše, co není na hraní – cennosti, důležité dokumenty, oděv, boty… Dát štěněti k dispozici dostatek hraček. Pokud najdeme pejska, že si hraje s nevhodným předmětem, hlasitě ho okřikneme FUJ nebo NESMÍŠ a ihned zamezíme v pokračování nežádoucí činnosti s tím že předmět nahradíme hračkou.

Štěňata ve věku výměny mléčných zubů (3.-6. měsíc) mají nutnost okusování různých předmětů. Proto je nutno jim dát dostatek vhodných věcí na kousání(žvýkací kosti z kůže…) abychom ochránili nábytek apod.
Je důležité si pamatovat, že psi neumí rozlišovat mezi novým a starým a ani odhadnout hodnotu věci. Pokud tedy nechcete, aby v budoucnu došly k úhoně drahé boty, nedávejte štěňátku na hraní staré obnošené škrpále.

Další zálibou psů je hrabání a zahrabávání různých věcí. Tato činnost vyplývá z jejich přirozeného chování, kdy si psovité šelmy vyhrabávají nory. Proto je nutno sledovat toto chování i u Vašeho pejska a při zjištění této činnosti ho nenechávat bez dozoru v místnosti s čalouněným nábytkem. Při hrabání na zahradě je lepší oplotit záhony s květinami a zeleninou a umožnit pejskovi přístup jen tam kde jeho hrabání bude mít menší následky.

Zdroj: dogsite.cz

 • ZEMKOVA45

  MAME STENE JE MU 4MESICE A 11 DNU KDYZ ODCHAZIME HODNE KNUCI A STEKA UZ SI LIDI STEZUJI NEVIME CO UZ DELAT MUZETE PORADIT

  • dsv

   náhubek

   • Nikdo

    Náhubek určitě nepomůže, akorát psa rozruší a bude štěkat ještě víc. Doporučuji trpělivě naučit psa být doma sám, od toho je tento článek. udělejte to podle něho (toho článku), nebo doporučuji se podívat na Znalce psí duše, ten taky umí poradit. Chce to trpělivost, ne náhubek. Ten psovi totiž nezabrání štěkat.

 • Onderr

  tak ho berte na prochazky

 • Tess

  My máme taky Yorkšíra a jmenuje se Timmy 🙂 A skoro vše co je tady napsané je pravda 😀

 • Patricie Plickova

  moc děkuji za informaci máme ted malé štěně tak se mi to bude hodit

 • Lenka

  Přivezli jsme si domu před týdnem šťěnátko juck russela( je to velmi akčni a neunavný plemeno) jsou jí 3 mesíce.. A už jsme jí nechali doma samotnou. Utahali jsme jí na pořádné procházce, pak jsme jí uspali dali okolo ní spousta plyšáčků, zapnutou telku a šli jsme na necelé 2 hodinky ven…;) Musím říct, že když jsme přišli domu Enie seděla na posteli, koukala ke dveřím a čekala kdy se otevřou 🙂 Vše bylo na stejném místě jako když jsme odcházeli.. Takže moje rada zní trpělivost, trpělivost..;)

 • terezie

  Ahoj máme doma stěně. Ale už mu je se dům měsíců… měli jsme ho na velké prazdniny takže to bylo supr… moli jsme s nim byt cely dny.. jelk jsme s nim i na dovcu a v po ho. Když odchazime tak se kouká ale neknuci… jedou jsme tajně nahlizeli ale neviděl nás. No a as po pěti minutách si odešel lehnut a usnul… když prjdeme tak nás vždy vita skrabe na dveře než otevřené a pak nás olizuje skáče na nás atd.. asi víte… moje sestrenice ji svoji fenku nechavaj j dva dny doma samotnou……. jako v byte… my doma máme odděleno od obyvaku kuchyně a ložnice a pak může do pokojíku na záchod koupelnu ale všude zavirame dveře tak tam ma jed asi tr metrů a do sirky čtyři az pet… nechavameho doma od šesti do tři a nevicura se ani nevikadi. Je to nás sikula aoj.

 • karolína

  ahoj moje teta má jednoročního labradora černého.Má aj fenu v žlutohnědé barvě.mají spolu 7 stenatek.Jeno umřelo pes je kouše ale když je v boudě strašně vyje a knuci pes má jeden rok.

 • karolína

  krolína