Border teriér (Border Terrier)

Border teriér byl vyšlechtěn na konci 18. století v hraniční oblasti mezi Anglií a Skotskem.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Border Teriér

PŮVOD:
Plemeno bylo vyšlechtěno na konci 18. století v hraniční oblasti mezi Anglií a Skotskem. Na jeho formování se prý kromě starého anglického teriéra podílel i Foxhaund a Otterhound, využíval se hlavně k honu na lišky. Pojmenování plemene ustanovili roku 1880 a standart byl přiznán v roce 1920, kdy byl založen chovatelský klub. Plemeno je hlavně rozšířeno v anglicky mluvících zemích a ve Švédsku. Je to pracovní teriér, protože jeho zevnějšek a tělesné složení jsou k tomu uzpůsobeny.

POPIS:
Při tvarování plemene pěstitelé nehleděli na estetickou stránku, proto tento malinký pejsek vypadá zcela nevzhledně – jeho hlava připomíná hlavu vydry s krátkou a silnou čenichovou partií. Výška v kohoutku je 25-28 cm, váha 5-7 kg. Oči tmavé, živé. Čenich nosu je černý, někdy bývá i světlejší. Uši malé, tvaru písmene V, klopené dopředu, přiléhající k lícím, visící. Ocas kratší, u kořene silný, postupně se zužující, nesený vesele vysoko, ale není zahnutý na záda. Srst hrubá a hustá, s hustým základem. Zbarvení: rezavé, pšeničné, šedé, modré s pálením.

VÝŠKA:
V kohoutku má 25 až 28 cm.

VÁHA:
Pes váží kolem 5,9 kg.
Feny váží v rozmezí 5,1 až 6,4 kg.

SRST:
Hrubá a hustá, s hustým základem. Zbarvení: rezavé, pšeničné, šedé, modré s pálením.

CHARAKTER:
Border terier je smělý, nenápadný, ale přirozeně ostrý, velmi houževnatý a vytrvalý. Nabitý energií a odvahou, přesto však poměrně dobře ovladatelný a přizpůsobivý. Dobře se přizpůsobuje drsnému horskému klimatu, odvážně pracuje i v neschůdných terénech. Je to hbitý a vytrvalý uličník, k akci vždy rychle připravený. Doma je laskavý a přívětivý. Jeho chovatelé musí věnovat mnoho času společným aktivním procházkám.

PLEMENO:
FCI III. – Teriéři.
Sekce 1 – Vysokonozí a středně velcí teriéři.
Bez pracovní zkoušky.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BRT