Bígl (Beagle)

Základní charakteristika: Bígl je veselý, přátelský a někdy dosti svéhlavý pes. Je kamarádský, inteligentní a čistotný. Je zvyklý žít ve smečce, takže dobře vychází s jinými psi a miluje svou rodinu. Nebývají agresivní. Bígl potřebuje hodně pohybu a dlouhé procházky přírodou, pokud však narazí na stopu, bývá problém ho z ní odvolat. Z tohoto důvodu se doporučuje kurz poslušnosti nebo procházky na vodítku. Při lovu je vytrvalý a když zachytí pach, začnou specificky výt.

Anglický název plemena: Beagle

Krajina původu: Velká Británie

Doba vzniku: 14. Století.

Původní využití: Lovecký pes.

Využití dnes: Společník, lovecký pes.

Průměrná délka života: 12 – 15 let.

Hmotnost: 8 – 14 kg.

Výška v kohoutku: 33 – 40 cm.

Plemeno: FCI VI. – Honiči, barváři a příbuzná plemena. Sekce 1.3 – Honiči malé velikosti. S pracovní zkouškou.

Oficiální zkratka v ČR: BEA

Číslo standardu: 161/ 24. 07. 2000 (Velká Británie)

Historie: Bígl je plemeno vyšlechtěné v Anglii ve 14. století. Vznikl křížením loveckých psů zajícovitých a starých anglických loveckých psů. Po několik století byl Bígl chován v Anglii na královském dvoře (například Alžběta I.) a využíván ke štvanicím ve smečkách. Začátkem 20. století se dostal také do USA, kde se stal velmi populárním. V současné době je plemeno rozšířeno a velice oblíbeno po celém světě.

Typy: Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších variantách.

Celkový vzhled: Bígl je kompaktně stavěný pes se silnými kostmi. Má silnou hlavu bez vrásek, se středně širokou lebkou a výrazným stopem. Čenich je černý, ale u světle zbarvených psů je slabší pigmentace přípustná. Oči má poměrně velké, mají tmavohnědou nebo oříškovou barvu. Uši má dlouhé, na koncích mírně zakulacené, nízko nasazené, převislé, překlopené dopředu a předním okrajem přiléhající těsně k lícím. Tělo má hluboký hrudník, rovný hřbet a silné, krátké, dobře klenuté a vyvážené bedra. Ocas je nasazený vysoko, je středně dlouhý a silný, nesený vesele nahoru, ale ne zatočený nad hřbet. Pohyb a chůze jsou volné, s dlouhými kroky předních končetin a s charakteristickým vyhazováním zadních končetin.

Srst a barva srsti: Bígl má krátkou hustou srst. Povoleny jsou všechny barvy s výjimkou játrově hnědé. Nejčastěji vidíme trojbarevné (černo-hnědo-bílé) nebo dvoubarevné (téměř bílé) bígly, přičemž žlutá může nabývat odstíny od světle žluté (lemon) až po tmavě červenou (red). Konec ocasu musí být vždycky bílý.

Péče: Bígl potřebuje často (alespoň jednou týdně) vyčesávat. Mají středně hustou srst, používejte kartáč pro krátkosrsté psy. Také je důležité čištění zubů, doporučuje se jednou za měsíc s použitím pasty s masovou příchutí. Veterináři také doporučují žvýkání kůže.

Povaha: Je to živý, vlídný, přátelský, milý a společenský pes, který ale někdy bývá svéhlavý. Potřebuje hodně pohybu a dobrý výcvik, protože jinak bývá problém s jeho přivoláváním v lese, když narazí na stopu. Pořád se ale snaží udělat radost svému majiteli.

Vztah k dětem: Bíglové mají moc rádi děti.

Výchova: Bígl nikdy nebude dokonale poslušný. Jeho výchova by měla být důsledná, ale zároveň nenásilná a citlivá. Nemá rád neustále opakování jednoho cviku, takže je lepší, když psa vychováváte formou hry.

Držení: Tohoto psa je rozhodně lepší chovat v byte, jelikož se rád účastní všeho dění v rodině.

Pracovní využití: Bígl je dodnes používán jako lovecký pes. Také se výborně hodí na vyhledávání zakázaných látek, jako jsou narkotika nebo výbušniny.

Hlídací využití: Bígl je velmi ostražitý, ale rozhodně to není hlídací pes, jelikož mu pro tyto účely chybí dostatečná ostrost. Vetřelce by hlasitě ohlásil, ale jakmile by se vetřelec dostal až do domu, pravděpodobně by ho také velmi přátelsky přivítal.

Pohyb a fyzické vlastnosti: Toto plemeno potřebuje hodně pohybu. Dobře oplocená zahrada zabrání tomu, aby vám bígl utekl. Berte jej pravidelně sebou na delší procházky, ale nepouštějte jej z vodítka, pokud si nejste jisti, že jej máte plně pod kontrolou.

Kynologie: Agility, aport, flyball, frisbee, flygility, lov.

Nejčastější nemoci: Dysplazie kyčelního kloubu.

Zvláštnosti plemene: Bígl má vynikající čich. Pro srovnání – člověk má 5 milionů čichových buněk, bígl 220 milionů.

Příprava na výstavu: První výstavu je dobré navštívit se psem pouze v roli pozorovatele. Vy uvidíte, jak si vedou zkušený vystavovatelé, a pes si navykne na rušnou atmosféru, která na výstavách panuje. Na výstavu je nutné psa připravit, je dobré jej navyknout na výstavní vodítko, naučit jej stát ve výstavním postoji a klusat v kruhu bez tahání nebo čichání při zemi. Pes by měl být také připraven na dotek cizí osoby, protože rozhodčí může psa měřit, samcům hmatem kontroluje varlata a kontroluje také chrup.

Rady a doporučení: Bígl má vždy hlad, nikdy nemá dost. Má sklon k obezitě.

Výživa štěněte: První dny štěně krmte stravou, na kterou byl zvyklý od chovatele. Pokud chcete přejít na jinou stravu, dělejte to postupně. Štěně potřebuje pro svůj dobrý vývoj a růst kvalitní a vyváženou potravu, která obsahuje i vitamíny a minerální látky.

Výživa dospělého psa: Pro zajištění přísunu všech živin, které jsou potřebné ke kvalitnímu životu psa, doporučují odborníci kvalitní suché kompletní krmivo pro psy, které je vyvážené a lze jej vybrat podle věku psa nebo podle pracovní a pohybové vytíženosti psa.

Výživa starého psa: Pokud pes stárne, snižuje se jeho potřeba množství potravy, více spí, méně se pohybuje a má tedy sklony k tloustnutí. Proto je dobré pozvolna přejít na odlehčenou stravu určenou pro seniory, která plně pokryje jeho potřeby v tomto období života.