Norwich terier (Norwich Terrier)

ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA: Norwich terier dobře snáší děti, zbožňuje svoji rodinu a je vřele oddán majiteli.

ANGLICKÝ NÁZEV: Norwich Terrier

PŮVOD: V 19. století se toto plemeno nazývalo „Cambridge-teriér“, neboť bylo v módě studentů Cambridgeské university. V současnosti se odlišnosti mezi Norwichským teriérem a Norfolk teriérem, které do roku 1964 zahrnovalo pouze jedno plemeno, vyznačují tím, že Norwichský teriér má uši špičaté a stojaté a jakékoliv druhy s klopícíma ušima se nazývají „Norfolský teriér“. Později Anglický klub chovatelů psů oficiálně oddělil toto plemeno a Norwichský teriér se jako plemeno zcela osamostatnil.
Pravděpodobně se rozvojem tohoto plemene zabývali najednou dva lidé, a to plukovník Von z Balibliku (jižní Irsko) a pan Hopkins (Velká Británie).
V 60.letech plukovník choval stádo malých rezavých teriérů a výsledkem jejich křížení vznikl pes se stojícíma a klopícíma ušima. Klopící uši jejich vlastníci kupírovali až do doby uzákonění zákazu kupírování. Poté Klub chovatelů Norwichských teriérů přiznal standard pouze plemene se stojícíma ušima. Ve svém pořadí se pomocník Hopkinse Frank Johnes zabýval křížením zrzavých teriérů s jinými teriéry, odebírajíc pouze psy malého vzrůstu. Plemeno bylo přiznáno FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC.

POPIS: Jde o plemeno teriérů. Norwichský teriér se vyznačuje pevnou postavou. Malý nízkonohý hrubosrstý teriér,na své rozměry neuvěřitelně silný. Je to robustní a energický pes. Hlava je u těchto plemen klínovitá, kratší než mozkovna, s dostatečně širokým a kulatým čelem. Na zátylku má dobře zřetelný hrbolek a dosti silné čelisti.

VÝŠKA: V kohoutku má 26 cm.

VÁHA: Asi 5 až 5,5 kg.

SRST: Přiznané zbarvení je rezavé, černé s rezavým tříslovým, pšeničné, mohou se ale také vyskytovat jakékoliv odstíny tohoto zbarvení. Bílé známky se nepřipouštějí.

CHARAKTER: Norwichský teriér je přátelský, zároveň však odvážný pes. Dobře snáší děti, zbožňuje svoji rodinu a je vřele oddán majiteli.

PÉČE: Není náročná.

PLEMENO: FCI III. – Teriéři.
Sekce 2 – Malí teriéři.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
NOT