Komondor (Maďarský ovčák)

Základní charakteristika: pes surový, těžko vychovatelný, neoblomný. Po dobré vychově je však nenahraditelným domácím přítelem a ochráncem.

Anglický název: Komondor, Hungarian sheepdog

Původ: Komondor je národní maďarské plemeno pasteveckých psů. Před asi tisíci lety předci Komondora přišli s kočovníky z východu. A tak již několik staletí Komondora rozšiřují v Maďarsku a využívají k ochraně stád od dravé zvěře i jako strážce a hlídače majetku a obydlí. Za hranicemi země se tito bílí obři vidí zcela zřídka, přesto však ve Francii, Německu i Belgii jsou školky pro šíření těchto psů. V USA je Komondor využíván u policie. Komondor má vrozený instinkt ochraňovat vše, aniž by mu to někdo poručil.

Popis: Je plemenem služebních psů. Druhé označení je maďarský ovčácký pes. Komondor je mohutnější postavy, s pevnou kostrou. Patří mezi středně velké psy. Hlava se zdá být krátká, přechod z čela na čumák je přiměřeně zřetelný. Čumák je široký, hrubý. Čenich nosu je černý. Ocas dosahuje k hlezenním kloubům, je zlehka zatočen do kruhu. Komondor se vyznačuje unikátní šňůrovitou srstí, což je dlouhá, hrubá srst, vytvářející šňůrky (lanka), dosahující plné délky teprve až ve dvou letech. Zbarvení je vždy bílé.

Výška: Pes má v kohoutku 70 cm a více (průměr 80 cm).
Fenka má v kohoutku 65 cm a více (průměr 70 cm).

Hmotnost: Pes váží 50 až 60 cm.
Fenka váží 36 až 50 cm

Srst: Komondor se vyznačuje unikátní šňůrovitou srstí, což je dlouhá, hrubá srst, vytvářející šňůrky (lanka), dosahující plné délky teprve až ve dvou letech. Zbarvení je vždy bílé.

Charakter: Surový, těžko vychovatelný, neoblomný. Komondor je spolehlivý ochránce a věrný domácí přítel.

Péče: Nenáročný, pracovitý pes, který může žít jak v bytě, tak i venku.

Plemeno: FCI I. – Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 – Ovčáci s pracovní zkouškou.

Oficiální zkratka v ČR: AKE

  • Komondora do bytu nedoporučuji, je to pes, který má rád svobodu a volnost. Pokud si chcete utvořit o plemeni lepší obrázek, zvu Vás na naše stránky http://www.komondor.wbs.cz kde najdete spoustu fotografií i krátká videa. Ráda zodpovím Vaše dotazy ohledně plemene komondor na feherkocos@seznam.cz

  • Vše o komondorech, jejich zdraví, chovu, socializaci, výcviku a života s nimi najdete na internetových strákách nejstarší chovatelské stanici komondorů KIRÁLY PUSZTA FCI v České republice.

  • V dubnu očekáváme narození štěňat komondora!