Německá doga

Německá doga (Deutsche Dogge) je ušlechtilý pes klidného a hrdého chování. Dogy bývají přátelské k lidem i ke zvířatům, pověstný je jejich výborný vztah k dětem. Ztělesňují v sobě ideální psí vlastnosti: fyzickou krásu s inteligenci, věrnost i odvahu.
NÁZEV:
angl.: Great Dane; něm.: Deutsche Dogge; čes.: Německá doga
PŮVOD:
Německá doga je národní německé plemeno. Německé dogy pocházejí od dávnověkých moloských psů, kteří se dostali do Evropy v době vlády římského impéria, šířících se pro bojové a strážní služby. Ve středověku dogu používali k nahánění dobytka, pastvě býků, k lovu, ke štvanicím na divoká prasata i šelmy a hlavně na osobní ochranu. V 19.století se začalo s plemenným rozšiřováním tohoto psa. Plemeno se zformovalo křížením dogovitých psů ze severu a jihu Německa, možná jim byla přilita krev i grejchaundů. V roce 1863 na výstavě psů v Hamburku byly předvedeny dva druhy: ulmská a dánská doga, naposledy přiznány jako jedno plemeno. Standart a všeobecné označení byla vydána v roce 1876 u příležitosti výstavy psů v Berlíně.

[ad#ad-3]

POPIS:
Německá doga je plemenem služebních psů.
Německá doga je nápadně velký, se silnou kostrou, přitom elegantní a ušlechtilý pes. Patří mezi nejsilnější psy. Hlava protáhlá a úzká, jemně modelovaná, tzv. „cihlového“ tvaru. Dnes již pouze nekupírované uši vysoko nasazené, přiléhající k lícím, visící, namířené dopředu. Krk dlouhý, suchý, krásně zvednutý. Hřbet krátký, silný a rovný, hrudník klenutý až k loktům, oválný, hluboký. Bedra krátká, méně vypouklá. Holeně dlouhé, mírně nakloněné v postavení. Ocas je vysoko posazený, tlustý u kořene a postupně se zužující.
VÝŠKA:
Německá doga má v kohoutku:
pes více než 80 cm,
pro feny více než 72 cm.
VÁHA:
Německá doga váží 55 až 75 kg.
SRST:
Německá doga má srst krátkou, přiléhající, lesklou a hustou.
Zbarvení je:
a)žlutá
b)žíhaná
c)modrá
d)černá(společně se posuzuje plášťová)
e)skvrnitá
f)šedý a porcelánový tygr(nestandartní zbarvení)
CHARAKTER:
Německá doga je ušlechtilý pes klidného a hrdého chování. Dogy bývají přátelské k lidem i ke zvířatům, pověstný je jejich výborný vztah k dětem. Ztělesňují v sobě ideální psí vlastnosti: fyzickou krásu s inteligenci, věrnost i odvahu. V rodině to je nadaný, věrný společník, oddaný svému pánu. Výborně se hodí k výcviku, strážné i hlídací služby. Chováme-li dogu v bytě, nutně si vyžaduje delší procházky.
Je to společenský, strážní pes a pes pro ochranu.
PÉČE:
Německá doga potřebuje zajistit delší procházky a větší fyzickou zátěž. ND potřebuje kvalitní stravu.
PLEMENO:
FCI II. – Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce 2.1 – Molossové, dogovití psi
Bez zkoušek z výkonu
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
ND
ČÍSLO STANDARDU:
235 / 10.04. 2002 (Německo)