Labradorský retrívr (Labrador Retriever)

Základní charakteristika: Labradorský retrívr je pes, který je svému pánovi a jeho rodině velice oddaný. Svému pánovi se vždy snaží zavděčit. Bývá věrný a celé rodině je dobrým přítelem. Ke známým lidem bývá přátelský, k cizím nedůvěřivý. Při správné výchově nebývají problémy ani s jinými domácími zvířaty. Problémy nebaví ani při setkáních s jinými psy.

Anglický název plemena: Labrador Retriever

Krajina původu: Velká Británie

Doba vzniku: 19. Století.

Původní využití: Lovecký pes.

Využití dnes: Lovecký pes, služební pes, polní závodník a společník.

Průměrná délka života: 12 – 14 let.

Hmotnost: 25 – 34 kg.

Výška v kohoutku: Feny: 54 – 56 cm. Psi: 56 – 57 cm.

Plemeno: FCI VIII. – Retrívři, slídiči a vodní psi. Sekce 1 – Retrívři. S pracovní zkouškou.

Oficiální zkratka v ČR: LR

Číslo standardu: 122/ 29. 01. 1999 (Velká Británie)

Historie: Patří do skupiny nejstarších anglických plemen. Plemeno pochází z Newfoundlandu a do Anglie, s níž je nejčastěji spojován, se dostalo spolu s ostatními příslušníky plemen retrívrů až ve 30. letech 20. století díky newfoundlandským rybářům. Již v 17. století používali námořníci na Newfoudlande velké černé psy, které byly známy pod jménem malý vodní pes, byly vycvičeny, aby plavali mezi pobřežím a loděmi a tak přinášely různé předměty. Pomáhali zde i při vytahování rybářských sítí na břeh. Tyto psi byli předky novofunlandských psů a Landseer, ale i některých dalších plemen. Ze psů, kteří se z Kanady z pobřeží Newfoundlandu dostali do Anglie, vyšlechtil třetí vévoda z Malmesbury plemeno pro lovecké účely, které nazval Labrador retrívr. V krvi labradorského retrívra kolují i geny pointer, který dali psovi dobrý čich, vytrvalost, nenáročnost a v neposlední řadě kladný vztah k vodě.  Díky tomu je plemeno dodnes používáno při lovech pernaté zvěře.

Typy: Toto plemeno se nevyskytuje v dalších variantách.

Celkový vzhled: Labradorský retrívr je pes silné konstituce, středně velký, mohutný, aktivní pes se širokou lebkou, hlubokým hrudníkem a širokou, silnou zádí těla. Hnědé oči v tvaru listu jsou středně velké a mají dobromyslný a inteligentní pohled. Uši nebývají příliš velké ani těžké, jsou neseny vzadu, svěšené a přiléhající k hlavě. Krk je silný, mohutný a dobře nasazený. Hruď má dostatečně širokou a hlubokou. Nohy mocné a mají pevný kosterní podklad. Pro toto plemeno je charakteristický jeho ocas (vydří ocas), který je středně dlouhý, u kořene silný a směrem ke konci se zužující. Neměl by být přetočený na hřbet.

Srst a barva srsti: Srst labradorského retrívra je krátká, rovná, bývá hustá a nesmí být zkadeřená, při dotyku bývá tvrdá. Je odolná proti vodě a nepřízni počasí. Barva bývá černá, žlutá nebo čokoládově hnědá. Žlutá se vyskytuje v odstínech od světle smetanové po liščí hnědou. Čokoládová barva je u nás ještě stále poměrně vzácná. Malé bílé skvrny jsou přípustné pouze na hrudi.

Péče: Labrador není náročný pes. Krátkou srst je třeba alespoň jednou týdně kartáčovat, v období línání ji kartáčujte častěji. Pro česání je vhodné použít hřeben s přírodními štětinami. Uši udržujte čisté, drápky krátké. Také se starejte o jeho chrup.

Povaha: Mezi nejvýše ceněné vlastnosti tohoto plemene patří ovladatelnost, vynikající čich, učenlivost a pracovitost. Plemeno je snadno cvičitelné i pro začátečníka, perfektně vychází s dětmi a je to beze sporu jedno z nejvhodnějších plemen do rodiny.

Vztah k dětem: Dobře vychovaný pes, nemá s dětmi žádné problémy, má k nim přátelský vztah. A je při nich mimořádně spolehlivý. Děti však musí tolerovat potřeby psa a nerušit jej při krmení, odpočinku.

Výchova: Labrador je velice dobře ovladatelný pes, a je vhodný i pro začátečníka. Jako u každého jiného plemene je však nutná výchova a minimálně základní výcvik poslušnosti. Od začátku byste měli vědět, co pes smí, a co ne, a na tom důsledně trvat. Při výcviku tohoto psa dosáhnete nejlepších výsledků, pokud jej budete provádět formou hry. Výcvikem psa nesmíte přetěžovat, ze začátku postačí 2x – 3x denně po pěti minutách, na správném vykonání povelu však musíte trvat. Velmi důležitý je neustálý kontakt s lidmi.

Držení: Může bydlet jak v kotci, tak v bytě. Vyžaduje ale stálý kontakt s člověkem. Kotec by měl mít dobře izolovanou boudu, s dostatečně velkým výběhem. V kotci ho nenechávejte dlouho samotného, berte jej často k sobě domů a na procházky.

Pracovní využití: V dnešní době se plemeno využívá jak pracovně na dohledání, aport tak kupříkladu i jako pes slepecký. Díky svému dokonalému čichu je využíván i při záchranných akcích jako pes lavinový, protidrogový a v neposlední řadě jako pes terapeut. Není však vhodný tam, kde se vyžaduje ostrost.

Hlídací využití: Není příliš vhodný na hlídání obydlí, a to hlavně pro jeho důvěřivost a krotkost.

Pohyb a fyzické vlastnosti: Labradorský retrívr potřebuje mnoho pohybu, který byste mu měli v hojné míře dopřát. Tito psi také milují vodu, a velice rádi plavou.

Kynologie: Agility, aportování.

Nejčastější nemoci: Poruchy zraku, artritida kloubů, dysplazie kloubů, epilepsie, alergie.

Zvláštnosti plemene: Mnoho těchto psů trpí nadváhou. V začátcích čistokrevného chovu, byli psi se světlým zbarveným z chovu vylučování nebo byli utraceni již při narození. O to pozoruhodnější je, že i přes tuto selekci se barva zachovala až do dnešní doby, kdy je povolena jak černá, žlutá tak i vzácnější hnědá barva.

Příprava na výstavu: Pokud chcete, svého psa vystavovat, spojte se s některým klubem chovatelů labradorského retrívra a staňte se jeho členem. Než půjdete poprvé na výstavu se svým psem, zkuste navštívit jinou výstavu jako pozorovatel. Pes si tak navykne rušnému prostředí a přítomnosti na mnoho dalších psů. Psa musíte naučit stát ve výstavním postoji, kde se ukážou všechny jeho přednosti. Nejdůležitější je krásný vzhled psa, udržovaná srst, a také chování psa. Rozhodčí pozoruje stavbu těla, dělá prohlídku zubů a skusu, samcem také varlata.

Rady a doporučení: Je nezbytně nutné, aby měl labrador většinu dne společnost, samota ho stresuje.

Výživa štěněte: Štěně pro svůj vývoj potřebuje krmivo, které zaručí správný vývoj kostry a svalů. Musí rovněž obsahovat všechny potřebné živiny, minerální látky a vitamíny. Pro štěňata jsou velmi vhodné kvalitní suché krmné směsi, které jsou určeny pro rostoucí a mladé psy.

Výživa dospělého psa: Je nutné vybrat krmivo co nejvhodnějšího složení, protože složení potravy má vliv na zdraví, temperament a kvalitu srsti.

Výživa starého psa: Starší psi, kteří se již méně pohybují a častěji spí, potřebují krmivo pro seniory, na toto krmivo je nutné procházet pozvolna. Je dobré podávat psovi potravu častěji a v malých dávkách.

  • Tereza Luštincová

    Já mám taky labradora jménem Baruška . Je nádherná má barvu černou.Jsou to krásný, poslušný a lesklý psi.Jenom by chtěla říct že kdo chce pejska vemte si labradora. A maj rádi lidi, děti, zábavu, trénik a hlavně krásnoum dlouhou procházku.

  • Radek

    Dobrý den mám 2 měsíční štěně labradorského retrivra a pořád kouše i přes všelijaké hračky které jsem mu zakoupil jak psa odnaučit kousání.Předem děkuji za radu.Pavlišta

  • Lenka

    Dobrý den, naše štěňátko labradorského retrívra nás také pořád kousalo při hrách.. chce to trpělivost.. pokud vás začne kousat dejte mu do tlamy hračku ať kouše ji..dneska je naší fence 6 měsíců a už je to lepší a tolik nekouše

  • Alice

    Ahojky mám doma šest a půl týdnů staré štěnátko Labrador křížený s Dlmatinem je to mazlíček ,ale taky nestále kouše vše co vidí:)))snad ho to odnaučim

  • Pingback: Jak se dělá smečka | Psí plemena()

  • zuzuka

    Dobry den chci se zeptat mame doma Labradora,ma 7 mesicu a porad nam cura doma. Uz nevime jak foto odnaucit

    • Guest

      Dobry den chci se zeptat mame doma Labradora,ma 7 mesicu a porad nam cura doma. Uz nevime jak foto odnaucit

  • Guest

    Dobrý den Zuzko Máme úplně stejn ý problém Jak ste ho nakonec vyřešila?Děkuji