Border kolie (Border Collie)

Základní charakteristika: Border kolie je živý, velmi pozorný, rychlý, vytrvalý, chytrý, věrný a obratný pes. Mírný a přátelský je k lidem i ke zvířatům. Svému pánovi je mimořádně oddán, takřka neustále ho fixuje pohledem a reaguje na sebemenší podnět z jeho strany. Patří k nejinteligentnějším psům vůbec, učí se s velkou chutí a prací je doslova posedlý. Je nejen vynikajícím pastýřem a hlídačem, ale také věrným přítelem. Dobře se cítí mezi dětmi. Ochotně plní jakékoliv příkazy zadané člověkem, avšak život ve městě mu příliš nevyhovuje, neboť miluje svobodný pohyb.

Anglický název plemena: Border Collie

Krajina původu: Anglie.

Doba vzniku: Koncem 19. Století.

Původní využití: Honácký a ovčácký pes.

Využití dnes: Ovčácký pes, společník

Průměrná délka života: 14 let.

Hmotnost: 13,5 – 22,5 kg.

Výška v kohoutku: Feny: 45 – 53,5 cm. Psi: 47,5 – 55 cm.

Plemeno: FCI I. – Ovčáci a honáčtí psi. Sekce 1 – Ovčáci.

Oficiální zkratka v ČR: BOC

Číslo standardu: 297 / 08.09.1988 (Velká Británie)

Historie: Na britsko-skotském pomezí (border = hranice) vznikla vzájemným křížením několika typů anglických ovčáckých psů s cílem získat psa s co nejlepšími ovčáckými vlastnostmi. Jako plemeno se začalo utvářet zhruba před 150 lety. Farmář Adam Telfer z Northubian v roce 1894 uspěl v nalezení správné kombinace. Dnešní border kolie jsou potomci Telferova psa jménem „Hemp“. Britský Kennel Club plemeno uznal až roku 1976, FCI až koncem osmdesátých let.

Typy: Border kolie se vyskytuje ve dvou varietách – dlouhosrsté a krátkosrsté.

Celkový vzhled: Border kolie je středně velký pes dobrých proporcí, jehož půvab a ladné rysy jsou v harmonii s dostatečnou tělesnou stavbou. Hlava s širokou lebkou má poměrně krátký čenich, který se směrem k nosu zužuje. Nos je černý, u hnědých a čokoládově zbarvených jedinců smí být hnědý. Středně velké oči oválního tvaru jsou uložené daleko od sebe. Mají hnědou barvu, pouze u psů merle zbarvených, mohou být oči modré nebo jedno či obě oči částečně modré. Uši jsou nasazené široko od sebe, jsou středně velké a nesené buď vztyčeně nebo polovztyčeně. Hrudník má hluboký a poměrně široký hrudník a dobře osvalená bedra. Ocas je nasazený nízko, dosahuje minimálně k hleznům, je dobře osrstěný, na konci je mírně zahnutý nahoru. V pohybu může být nesen výše, nikdy však přetočený nad hřbetem.

Srst a barva srsti: Uznávají se dvě varianty osrstění: středně dlouhé a krátké. U obou variant je krycí srst hustá a střední textury s měkkou a hustou podsadou, která vytváří výbornou ochranu proti povětrnostním vlivům. U středně dlouhé varianty vytváří bohatá srst hřívu, kalhoty a prapor. V obličejové části, na uších, hrudních končetinách (s výjimkou praporců) a pánevních končetinách od hlezen k zemi má být srst krátká a hladká. Dovoleno je množství barev, přičemž nikdy nemá převládat bílá.

Péče: Péče o srst border kolie není nijak zvlášť náročná, jednotýdenní kartáčování plně postačí.

Povaha: Border kolie je plemeno psa s enormní inteligencí, vyžaduje smysluplnou práci s možností vlastní iniciativy. Vlastnosti border kolií jsou v mnoha smyslech výjimečné. Učí se velmi rychle, vyžaduje ale energické jednání a jasné povely. Protože bývá na jednání svého pána velmi fixovaná, dovede vycítit, co chce a reaguje téměř okamžitě po vyslovení povelu.

Vztah k dětem: Pro svou naprosto neagresivní povahu jsou velmi vhodné k dětem všech věkových kategorií, ovšem pod podmínkou, že border kolii dokážete zajistit dostatek pohybu a činnosti.

Výchova: Výchova tohoto psa je poměrně náročná a není vhodná pro začátečníka. Při výchově je nutné dbát na důslednost, avšak také je velmi potřebný citlivý přístup. Tento pes se velice rád a dobře učí a svých návyků se v budoucnosti drží, ale nesnese tvrdé a necitlivé zacházení.

Držení: Border kolie není pes příliš vhodný do bytu. Je to otužilý pes, kterého je možné celoročně chovat venku v kotci. Pes však musí být denně zaměstnán a musí být často v kontaktu se svým pánem.

Pracovní využití: Pokládá se za nejlepšího ovčáckého psa na světě. Bezkonkurenční při agility i při jiných psích sportech. Border kolie je také dobře využitelná jako doprovodný, záchranářský nebo lavinový pes, dá se využít i k vyhledávání drog. Pro svou schopnost empatie a citlivosti se také používá k canisterapii – tito psi absolvují speciální zkoušky a mají povolený vstup do nemocnic a ústavů jako společníci k lidem a dětem.

Hlídací využití: Vzhledem k neagresivní povaze, tento pes není k hlídání příliš vhodný.

Pohyb a fyzické vlastnosti: Border kolie, která nemá co dělat, je nadmíru obtížným a někdy i agresivním psem. Ale dostatek pohybu není vším, co toto plemeno potřebuje. Tento pes musí a chce pracovat, potřebuje úkoly.

Kynologie: Agility, aportování, poslušnost, obratnost, flyball, dogfrisbee, obedience, tanec se psem.

Nejčastější nemoci: Dysplazie kyčelního a loketního kloubu, progresivní atrofie sítnice.

Zvláštnosti plemene: Border kolie mají dvě typické vlastnosti výrazně je odlišující od ostatních plemen – plíživý pohyb s dopředu vystrčenou, nízko nesenou hlavou a oko, které se fixuje na zvíře při nahánění, při zastavení, při pohybu vpřed, nebo změně místa. Je jediným ovčáckým psem, který stádo nebo jednotlivé zvíře ovlivňuje tímto způsobem. Díky plíživému pohybu může dobře sledovat skákající ovci. Umí také rychle měnit směr. Musí však umět i ovci potrestat, třeba chňapnutím. Měla by to ale dělat jen na povel ovčáka. To, že zvířata fixuje pohledem, jí umožňuje dobře pást nejen ovce, ale i husy a třeba i krávy. Prostě se na zvíře ve svém přikrčeném postoji dívá tak dlouho až se zvíře odvrátí a udělá to, co po něm border kolie chce.

Příprava na výstavu: Pokud jsou psi registrována v Kennel klubu, jsou uznáni ve všech zemích, připojených k FCI. To však neplatí pro psy, kteří jsou zaregistrovaní pouze u ISDS. Pokud se stanete vlastníkem psa, který je zaregistrován pouze u ISDS je možné, že se nebudete moci zúčastnit ani pracovních soutěží ani výstav. V tomto případě se spojte s chovatelským klubem border kolií, s jehož pomocí můžete získat oficiální rodokmen psa. Pracovní psi, kteří nejsou registrováni ani v ISDS ani v Kennel klubu, jsou považováni za psy bez rodokmene. Takový pes může být zapsán pouze v Registry poslušnosti Kennel klubu, a může se zúčastnit pouze soutěží poslušnosti.

Rady a doporučení: Border kolie se bez možnosti uplatnění stává nejprve smutným, později nervózním až agresivním psem. Z těchto důvodů by se majitelem border kolie měl stát pouze ten, kdo je ochoten věnovat práci a zábavě s border kolií maximum času. Toto plemeno rovněž není vhodné pro nerozhodné a nejisté jedince.

Výživa štěněte: Ke správnému vývoji štěněte je nutná strava, která obsahuje všechny potřebné živiny, plus vitamíny a minerály. Na trhu je dnes již dostatek kompletních suchých krmiv, která po stránce výživy štěněte zajistí tak, že už není nutné dodávat štěněti vitaminy a minerální látky. Při použití kompletních suchých krmných směsí je přídavek vitamínů a minerálů nevhodný, protože by narušil pečlivě připravenou rovnováhu krmiva.

Výživa dospělého psa: I pro dospělého psa je složení potravy velmi důležité. Má vliv na jeho zdravotní stav, tělesnou kondici a kvalitu srsti. Pohybově aktivní pes potřebuje energeticky bohatou stravu, kterou renomovaný výrobci krmiv přizpůsobili tak, aby takovým psům pokryla všechny jejich potřeby.

Výživa starého psa: Starý pes již nebývá tak aktivní jako pes v aktivním věku, a tak se mění jeho látková výměna. Proto je vhodný pomalý přechod na odlehčenou stravu pro seniory, která staršímu psovi zajistí dostatečný přísun všech živin, které v tomto období života potřebuje, a udrží jej vitálního i ve vysokém věku.

Nejslavnější border kolie: Rico – uměl rozpoznat kolem 200 předmětů podle jejich názvu. Fly a Rex z filmu Prasátko Babe. Bingo z filmu Bingo. Nop z knihy NOP’s Trials od autora Donalda McCaiga, který v ní popisuje příběhy své border kolie NOPA. Pes za kresleného seriálu Footrot Flats. Mike z filmu Down and Out in Beverly Hills. Angelo, ze video hry Final Fantasy VIII. Murray, kříženec border kolie ze sitcomu Mad About You. Sam, z knihy Psí hlídka.