Australský kelpie (Australian Kelpie)

ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA: Australský kelpie je okouzlující, chytrý pes, oddaný svému majiteli, zvyklý na delší pochody i vytrvalý běh. Opravdu se nejedná o pravopisnou chybu, i když to tak na první pohled vypadá. Australský kelpie se opravdu píše s dlouhým Ý.

ANGLICKÝ NÁZEV: Australian Kelpie

PŮVOD: Kelpie pochází od kolie, přivezené do Austrálie prvními skotskými přistěhovalci v 70.letech 19.století. Plemeno získalo oblibu u australských farmářů jako šikovný pastevecký pes, s vysokými schopnostmi k výcviku.
Kelpie je vytrvalý, zručný, rychlý vlčácký pes, přemáhající jak ptáky, tak i silný rohatý dobytek. Velmi pružný a pohyblivý. Vyniká schopností vydržet dlouhou dobu bez vody. V Česku toto plemeno není moc známé, avšak vlastnostmi a povahou vyniká nad mnoha oblíbenými českými psy.

POPIS: Trup tvarem není moc velký. Je pevné konstituce, jeho kostra a svaly jsou velice dobře přizpůsobené pro dlouhotrvající běh. Hlava je pravidelných tvarů, úměrná, dlouhá, štíhlá. Lebeční část je vypouklá. Malé stojaté, trojúhelníkové usši dodávají ostražitý vzhled. Lícní kosti jsou dobře rozvinuté. Čumák se zužuje k čenichu nosu. Hrudník je hluboký a široký, poskytuje dostatek prostoru pro rozpínající se plíce. Bedra jsou trochu vypouklá. Tělo šikmo nakloněné. Nízko nasazený středně dlouhý ocas nesmí být zatočený.VÝŠKA:

VÝŠKA: Pes má v kohoutku 46 až 51 cm. Fenka má v kohoutku 43 až 48 cm.

VÁHA: 11 – 20kg.

SRST: Srst je krátká, hustá a vydatně přiléhající, na ocase s nevelkým závěsem. Zbarvení černé, černé s pálením, hnědé, hnědé s pálením, modré.

CHARAKTER: Okouzlující, chytrý pes, oddaný svému majiteli, zvyklý na delší pochody a rychlou práci.

PÉČE: Není náročná.

PLEMENO: FCI I. – Ovčáci a honáčtí psi, Sekce 2 – Ovčáci.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
AKE