Malý hrubosrstý vendéeský basset

Malý hrubosrstý vendéeský basset je vášnivým a odvážným lovcem, miluje ostružinové houští a křoviny vůbec. Je poddajný, zároveň však umíněný i tvrdohlavý a vášnivý.
ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Petit Basset Griffon Vendeen; fr.: Petit Basset griffon vendéen; čes.: Malý hrubosrstý vendéeský basset

[ad#ad-3]

POPIS:
Nejoblíbenější z vendéeských hrubosrstých honičů, malý baset, si získal srdce chovatelů a milovníků psů na celém světě včetně Velké Británie a USA. Tento pozorný,nadšený pejsek má postavu pravého baseta, často trpí bolestmi zad. Je známé že samci mezi sebou bojují o přízeň svých pánů. Plemeno dává přednost svěžímu, chladnému podnebí před dusným, vlhkým horkem.Malý hrubosrstý vendéeský basset je ďáblem na venkově a andělem v domě. Je to vášnivý lovec, který si již od štěněčího věku musí zvyknout na poslouchání. Je perfektním asistentem pro lovce se zbraní, na územích střední velikosti. Je specialistou v lovu na králíka, ale ani jiná kořist mu neunikne.
Je to malý, aktivní lovecký pes, s mírně podlouhlým tělem a s pyšně neseným ocasem. Srst má tvrdou a dlouhou, ne však nijak nadměrně. Má výraznou hlavu, ušima vtočenýma dovnitř. Lebku má mírně klenutou, ne příliš klenutou ani širokou, s celkově vyvinutým týlovým výčnělkem. Stop je dobře definován. Nos má výrazný, dobře vyvinutý, s otevřeným chřípím, je černě zbarvený, u bílé a oranžové srsti je však hnědé zbarvení tolerováno. Čenich je mnohem kratší, než u Grand Basset, nicméně je velmi mírně podlouhlý a rovný, čtvercově zakončený. Rty má pokryté hojnými kníry. Velké tmavé oči mají půvabný,klidný a intwligentní výraz. Jsou dosti velké, ani bělmo, ani spojivka nejsou zjevné a musí být tmavě zbarvené. Obočí odstává, nemělo by však oči překrývat. Uši má pružné, úzké a jemné, jsou posazené pod úrovní oka, pokryté dlouhou srstí, končí v nepatrném oválu, jsou vtočené dovnitř a natažené vpřed ne zcela dosahují konce čenichu. Krk má dlouhý, silný a dobře svalnatý, v místě nasazení je silný, nesený pyšně a bez laloku. Záda má rovná, bedra dobře svalnatá. Hruď není příliš široká, je však dost hluboká, dosahuje až k loktům. Žebra má mírně kulatá. Ocas má vysoko posazený, u základu silný, směrem ke konci se zašpičaťuje, je dosti krátký, nošený v šavlovitém zatočení. Struktura kostí je dosti silná, avšak proporcionální. Ramena má čistá, šikmá, na tělo dobře napojená. Přední končetiny mají dobře vyvinutá předloktí a velmi mírně definovaná zápěstí. Zadní končetiny jsou svalnaté, stehna jen mírně zakulacené. Tlapky má ne příliš silné, s tvrdými polštářky, těsnými prsty a pevnými drápy. Pohyb je velmi volný, chůze zcela bez námahy. Kůži má dosti silnou, často trojbarevně mramorovou a bez laloku.
VÝŠKA:
Malý hrubosrstý vendéeský basset má v kohoutku 34 až 38 cm, s tolerancí +/- 1 cm.
VÁHA:
Malý hrubosrstý vendéeský basset váží v rozmezí 14 až 18 kg. (Standard FCI hmotnost neuvádí.)
SRST:
Malý hrubosrstý vendéeský basset má srst hrubou, ne příliš dlouhou, nikdy hedvábnou nebo zvlněnou. Zbarvení je: Černé s bílými značkami. Černé s tříslovým značením. Černé se světle tříslovým značením. Srnčí s bílými skvrnami. Srnčí s černým pláštěm a bílými skvrnami. Srnčí s černým potahem. Bledě srnčí s černým potahem a bílými skvrnami. Bledě srnčí s černým potahem. Tradiční pojmenování jsou: zaječí zbarvení, vlčí zbarvení, jezevčí zbarvení, kančí zbarvení.
CHARAKTER:
Malý hrubosrstý vendéeský basset je vášnivým a odvážným lovcem, miluje ostružinové houští a křoviny vůbec. Je poddajný, zároveň však umíněný i tvrdohlavý a vášnivý.
PÉČE:
Malý hrubosrstý vendéeský basset potřebuje dostatek pravidelného pohybu a dlouhé procházky. Nezapomínejte jeho srst alespoň jednou týdně kartáčovat a občas mu zastřihávat přebytečné chlupy mezi polštářky. Jinak nepotřebuje žádnou zvláštní péči.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Malý hrubosrstý vendéeský basset se průměrně dožívá 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes určený k lovu králíků ve smečce.
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes a společník.
PLEMENO:
FCI VI. – Honiči, barváři a příbuzná plemena.
Sekce 1.3. – Honiči malé velikosti.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
PBG
ČÍSLO STANDARDU:
67/ 14. 02. 2001 (Velká Británie)