Faraónský pes (Pharaoh Hound)

ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA: Faraónský pes je plemeno krátkosrstých loveckých psů. Chytrý, věrný a hravý pes, dobře se cítí mezi dětmi.

ANGLICKÝ NÁZEV: Pharaoh Hound, Kelb-tal Fenek

PŮVOD: Dávnověké plemeno psů, známé již před více než 5 tisíci let, o čemž svědčí nálezy kreseb a zobrazení Faraónských psů ve staroegyptských hrobkách. Předpokládá se, že féničtí kupci zavezli toto plemeno na ostrov ve Středozemním moři, kde se tito psi po celá tisíciletí rozmnožovali v čistotě. V roce 1920 se Faraónský pes dostal do Velké Británie, ihned však velký úspěch nesklidil. Teprve po 40ti letech od přivezení, zde začali mít tito psi mít větší popularitu. V roce 1968 byli přiznáni ve Velké Británii, poté i v Kanadě, ale teprve v roce 1975 byli oficiálně přiznáni. Ve východní Evropě a v dalších zemích mají pouze jednotlivé exempláře.

POPIS: Využívá se hlavně jako pes-společník, třebaže může lovit jako stopař i „po zraku“.
Pes je středního vzrůstu, s majestátním držením těla a ušlechtilými obrysy. Vyznačuje se neobvyklou krásou a elegancí, vyzývající pocit nadšení. Hlava je dlouhá, ve tvaru tupého klínu. Přechod od čela na čenich je vyrovnaný. Čenich nosu je velký, tělové barvy. Oči jsou jantarové, nevelké a oválné. Uši mají trojúhelníkový tvar, jsou stojaté a vysoko posazené. Hrudník má spuštěný až k loktům. Ocas je středně vysoko nasazený, u kořene dost silný, prudce se zužující ke konci, při vzrušení nesený vzhůru a srpovitě zahnutý.

VÝŠKA: Pes má v kohoutku 56 až 63,5 cm (ideál je 56 cm), Fena má v kohoutku 53 až 61 cm (ideál je 53 cm).

VÁHA: 20 – 25kg.

SRST: Srst je lesklá a přiléhající. Zbarvení je rezavě hnědé různé sytosti, povoleny jsou i bílé značky na hrudi a prstech. Žádoucí je bílý koneček ocasu.

CHARAKTER: Chytrý, věrný a hravý pes, cítí se dobře mezi dětmi. K cizím lidem je zpočátku nedůvěřivý. Pro držení v domácích podmínkách se nehodí.

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA: 12 – 14 let

PÉČE: Nepotřebuje žádnou zvláštní péči.

PLEMENO: FCI V. – Špicové a primitivní typy. Sekce 6 – Primitivní plemeno. Bez pracovní zkoušky.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
FC

  • lladies

    Nemám slov, vidím tohle plemeno poprvé a je to víc jak nádherný pes.vlasta..