Sibiřský husky (Siberian Husky)

ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA: Sibiřský hasky je tažný pes, známý již od nejstarších dob. Je to věrný a vstřícný kamarád, rád si hraje s dětmi.

ANGLICKÝ NÁZEV: Siberian Husky, Arctic Husky

PŮVOD: Tažní psi, známí již od nejstarších dob, vyskytující se v různých oblastech. Stali se základem jednotlivých plemen severských psů. V severovýchodní Asii Čukčové chovali sibiřské tažné lajky, z nichž hasky pocházejí. Jsou to silní, odolní tažní psi a vynikající pomocníci při lovu. V 19. století se hasky dostali na Aljašku, kde sloužili jako základní dopravní prostředek. Za druhé světové války byli používáni pro pátrací a záchrannou službu. Oblíbené jsou také závody spřežení těchto psů.

POPIS: Jde o plemeno pracovních psů.Husky je pes střední velikosti, s krásnou stavbou těla a vynikající rychlostí pohybu. Tělesná konstituce je kompaktní. Kostra je pevná, svalstvo silně vyvinuté. Středně velká hlava má průměrně dlouhou čenichovou partii a nevýrazně vyznačený stop. Ocas je spuštěný, tvarem připomíná liščí chvost.

VÝŠKA: Pes má v kohoutku 53,5 až 60 cm. Fena má v kohoutku 50,5 až 56 cm

VÁHA: U psů je váha v rozmezí 20,5 až 28 kg. U fen je váha v rozmezí 15,5 až 23 kg.

SRST: Srst je hustá, bohatá, středně dlouhá, s měkkou podsadou, která během línání celá vypadává. Zbarvení: libovolné, obvykle černé, šedé, červené, skvrnité, typická je maska světlé barvy.

CHARAKTER: Sibiřský husky je věrný a vstřícný kamarád, rád si hraje s dětmi. S člověkem se přátelí již od pradávna a vždy je ochotný mu při práci pomoci.

PÉČE: Nezbytně potřebuje velkou fyzickou zátěž.

PLEMENO: FCI V. – Špicové a primitivní typy. Sekce 1 – Severští tažní psi.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR : SH

  • Martin

    Miluji Husky už 19 let a je to pro mě láska na celý život 😉