Tosa Inu (Japanese Fighting Dog)

Tosa Inu byl vyšlechtěn v Japonsku v pol. 19. stol. Křížením Dogy, Bulteriéra, Mastifa a Buldoka byl získán agresivní pes, schopný nelítostného boje.

ANGLICKÝ NÁZEV:
jap. Tosa Inu, angl. Japanese Fighting Dog

PŮVOD:
Tosa byl vyšlechtěn v Japonsku, v prefektuře Koti, v polovině 19. století. Milovníci psích zápasů chtěli vyšlechtit japonské plemeno psů, schopných bojovat na smrt, neochvějně a bez hlesu, stejně jako samurajové. Jeho základem se stali místní dogovití psi, pravděpodobně potomci dávných Moloských dog. Jejich křížením s takovými plemeny jako Bulteriér, Mastif a Buldok byl získán agresivní pes, schopný nelítostného útoku a dlouhého boje.
První jedinci tohoto plemene byli dovezeni do České republiky v roce l993. V současné době je přes 700 registrovaných jedinců včetně importů. Bohužel, značná část z nich již nežije.

POPIS:
Jde o plemeno pracovních psů ze skupiny dogovitých. Jiný název je Japonský bojový pes.
Mohutný, pevně stavěný pes. Muskulatura je dobře patrná, silně vyvinutá. Kůže volně obepíná tělo, na čele tvoří vrásky. Hlava je široká, čelisti silné, lícní kosti dobře vyvinuté. Uši jsou visící, nasazené daleko od sebe. Hruď je hluboká. Břicho výrazně vtažené.
Pes má zavěšené uši, kvadratickou tlamu a u kořene silný, visící ocas.

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku nejméně 6O cm.
Fena má v kohoutku nejméně 55 cm.

VÁHA:
Do 90 kg.

SRST:
Srst je krátká, hustá, hrubá. Zbarvení: žíhané, matně černé, žluté, rezavé s bílými znaky. Na čenichu je černá maska.

CHARAKTER:
Charakteristická je trpělivost, neohroženost a odvaha. Působivý vzhled Tosy vypovídá o jeho bojové minulosti. Je to spolehlivý hlídací pes. Je ho nutné již od raného dětství správně a důsledně vychovávat a usměrňovat tak jeho vrozenou agresivitu. Pod vedením zkušeného chovatele uplatní své výborné pracovní schopnosti.

PÉČE:
viz. výše

PLEMENO:
Skupina 2 Pinčové a knírači,molossové a švýcarští salašničtí psi.
Sekce2.+ Molossové,dogovití psi.
Bez zkoušky z výkonu