Kavkazský pastevecký pes

Kavkazský pastevecký pes jsou velice vytrvalí a dobře přizpůsobeni k extrémním podmínkám životního prostředí.
NÁZVY:
Caucasian Shepdog, Kavkazskaia Ovtcharka, Kaukasischer Schaferhund, Kaukazsky ovciak, Caucasian ovcharka, Owczarek kaukaski
PŮVOD:
Kavkazský pastevecký pes je známý ze středověku, pochází ze starodávných pasteveckých a strážně-hlídacích psů. Je rozšířen na územích bývalého SSSR, v Turecku i v Iránu. V závislosti na místních podmínkách a i způsobů držení (chování), se poskládalo (vzniklo)
několik druhů kavkazského ovčáckého psa: na horských územích jsou rozšířeni dlouhosrstí, ve stepích – krátkosrstí. Hlavně se využívá pro ochranu ovčích stád a strážní službu.

[ad#ad-3]

POPIS:
Kavkazský pastevecký pes je plemeno služebních psů ze skupiny dogovitých.
Kavkazský ovčácký pes je pes vyšší střední velikosti. Je to pevný pes, s dobře vyvinutými svaly a masivní kostrou. Hlava má širokou lebeční část, lícní kosti jsou silně rozvinuté. Morda je kratší než délka čela, málo zaostřena. Oči jsou tmavé, hluboce posazené. Čenich má Kavkazáček vystupující, černý, s dobře otevřenými, vyvinutými nozdrami. Krk je svalnatý, krátký. Hrudník je hluboký, kulatý. Břicho úměrně vtažené. Zadek je postavený horizontálně. Ocas je vysoko posazený, drží se srpovitě nebo v kole.
VÝŠKA:
64 – 72 cm.
VÁHA:
U psů 60 – 70 kg,
U fen 45 – 65 kg.
SRST:
Srst je rovná, hrubá, podsrstí je silně rozvinuté, světlejšího odstínu. Na hlavě a předních stranách nohou je vlas kratší, vydatně přiléhající. Štěněčí srst je měkčí než u dospělého psa. Zbarvení je pásmově šedivý, světlých a rezavých odstínů, hnědý, tygří, skvrnitý.
CHARAKTER:
Psi tohoto plemene jsou velice vytrvalí a dobře přizpůsobeni k extrémním podmínkám životního prostředí. Od přírody vlastní nedůvěřivost a hněv k cizím lidem.
PLEMENO:
FCI II. – Pinčové a knírači, molossoidní.
Skupina 2 Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 2.2 Molossi, horští psi.
Bez pracovních zkoušek.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
KAO