Novozélandský ovčák (New Zealand Huntaway)

ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA: Novozélandský ovčák je inteligentní a velice vytrvalý pes, který je vynikajícím naháněčem stád. Je charakteristický svým téměř hrozivým štěkotem. Může žít jak v městském bytě, tak i venku na vesnici. Vyžaduje delší a aktivní procházky.

NÁZEV:angl.: New Zealand Huntaway; čes.: Novozélandský ovčák, Novozélandský huntaway

PŮVOD: Novozélandský huntaway je, jak již jeho název napovídá, původem z Nového Zélandu. Vznikl v průběhu 20. století. Svůj původ má u anglických psů, dovezených na Nový Zéland, kteří zde pásli ovce. Důsledkem šlechtění vznikl ovčák, který, za pomoci svého téměř děsivého štěkotu, mohl zahánět stáda ovcí. Zdržoval se vždy na konci stáda a svým mohutným hlasem jej popoháněl.

POPIS: Novozélandský ovčák je plemenem služebních pasteveckých psů. Je to svalnatý a neobyčejně vytrvalý pes. Přední i zadní končetiny má rovné a silné. Oči jsou kulaté, typické svým klidným, ale i ostražitým pohledem. Čenich nosu je velký a černý. Je přímým prodloužením dlouhých čelistí. Bachraté, hedvábné uši má zpola olemované a poloklopené. Ocas je hustý a posazený dosti vysoko. Charakteristický je pro něho hluboký hrdelní hlas.

VÝŠKA: Výška novozélandského ovčáka je v kohoutku 51 až 61 cm.

VÁHA: Novozélandský huntaway váží v rozmezí 18 až 29,5 kg.

SRST:Novozélandský ovčák má srst, která vyžaduje pravidelně vyčesávat. Zbarvení je černé s pálením.

CHARAKTER: Novozélandský ovčák je inteligentní a velice vytrvalý pes, který je vynikajícím naháněčem stád. Je charakteristický svým téměř hrozivým štěkotem. Miluje společnost dětí. Může žít jak v městském bytě, tak i venku na vesnici. Vyžaduje delší a aktivní procházky.

PÉČE:Novozélandský ovčák potřebuje zajistit opravdu dlouhé a aktivní procházky s přiměřenou fyzickou zátěží. Jeho srst je na péči poněkud náročnější, neboť vyžaduje pravidelné vyčesávání, také kontrolujte její čistotu.

PLEMENO: Plemeno není uznané FCI.

 • Andy

  Opravdu vam to stoji zato blokovat kopirovani textu javascriptem? Pokud to chce nekdo zkopirovat tak si vypne javascript a je to…

  Ja sem si chtel treba jen zkopirovat nazev plemena a najit si obrazky na googlu…ukazka jak to pouze ztezuje zivot normalnim uzivatelum a kdo chce stejne si to zkopiruje.

  Jeste to zkuste dat do obrazku…
  …klepu si na celo kdyz tohle vidim

  Nekde jsem videl clanek o tom jak se vyplati/nevyplati takhle lidem ztrpcovat zivot (prave tohle zakazani kopirovani textu apod.) Meli by ste si ho precist a zamyslet se nad sebou 🙂

  No offense, Andy