Bobtail (Old English Sheepdog)

ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA: Bobtail je mohutný, zavalitý pejsek, velice přátelský a vděčný společník dětí i dospělých.

ANGLICKÝ NÁZEV: Bobtail

PŮVOD: Vyšlechtěn ve Velké Británii v 19. století. Standard získal v roce 1888 a od těch dob se prakticky nezměnil. Vznikl pravděpodobně zkřížením briarda s ruským ovčáckým velkým psem, příbuzným maďarského ovčáckého psa. Využívali se jako pracovní psi na zahánění skotu. Bobtailové jsou velmi populární v Evropě, USA, Austrálii.

POPIS: Bobtail je mohutný, zavalitý pes, čtvercového tvaru. Výška v kohoutku u psů je od 61 cm výše, u feny od 56 cm. Ale ve standardu se neodlišují. Hlava je velká, lebka čtvercová, s jasným zřetelným přechodem od čela k čumáku, čenich nosu má velký, černý. Oči tmavé nebo mramorované. Srst hustá, dlouhá, volná, bez smotaných pramenů, na pohmat jemná. Vnější znaky se při pomocném zastřihávání nemusí měnit. Zbarvení: libovolný odstín šedé „grizzly“ nebo modré. Tělo a zadní nohy jsou jednobarevné, mohou mít bílé ponožky. Hlava, krk, přední nohy a spodní strana břicha jsou bílé s kresbou či bez.

VÝŠKA: Pes má v kohoutku 61cm a více. Fenka 56cm a více.

SRST: Hustá, dlouhá, volná, bez smotaných pramenů, na pohmat jemná. Jakékoliv odstíny šedé a světle-modré.

CHARAKTER: Přátelský, milý a nekonfliktní pes s vrozeným smyslem pro vytrvalost, jemnost a nebojácnost. Rád si hraje, rychle chápe a jeho výchova navzdory velikosti není nijak obtížná. Povahou je přímý a klidný, k dětem je hodný a lehce se sžívá s jinými domácími zvířaty. V dnešní době se stal populárním jako domácí miláček a kamarád dětí, ale může být i dobrým hlídačem a společníkem. Pokud vám nebudou vadit jeho velké rozměry,může s vámi žít i v městském bytě. Doporučují se přiměřené procházky s možností proběhnutí i bez vodítka.

PÉČE: Pro péči o srst je nutné používat kartáč a hřeben s pevnými zuby. U bobtailů dochází velice často k zánětům uší, proto je nutné je pravidelně čistit a kontrolovat.

PLEMENO: FCI I. – Ovčáci a honáčtí psi. Sekce 1 – Ovčáci s pracovní zkouškou.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :

BOB

  • bobanita

    přijmáme rezervace na štěňátka bobtaila bez pp po výb. rodičích, odběr v létě, kupní smlouva, eu pas, chov. servis samozřejmostí. Více na http://www.bobanita.webnode.cz. JEN VÁŽNÍ ZÁJEMCI, STÁLÝ KONTAKT PŔEDNOSTÍ!